دانلود مقالات

دانلود مقالات

دانلود مقالات Tel:88-0000-0000

عوامل موثر در بروز اختلال اضطراب اجتماعي

دستگاه عصبي خودمختار:

افراد مبتلا به فوبي اجتماعي غالباً از آن مي­ترسند ك مبادا چهرشان در ملاءعام قرمز شود يا به شدت عرق كند،از آنجايي كه تعريق و گل انداختن صورت، هر دو تحت تأثير دستگاه عصبي خودمختار هستند بيش­فعالي اين دستگاه مستعد نوعي بيماري پذيري ارثي است.

پس با اينكه فزون كاري دستگاه خودمختار با فوبي اجتماعي تا حدودي مرتبط است، ترس از پيامدهاي فعاليت دستگاه عصبي خودمختار مي­تواند مهم تراز آن باشد، تحريك دستگاه عصبي خودمختار منجر به تپش قلب و سردرد مي­شود كه مظاهر جانبي اضطراب هستند. دستگاه عصبي خودمختار افراد مبتلا به اختلالات اضطرابي، افزايش را در بخش سيستم سمپاتيك نشان مي­دهند (تنسر،1995؛ به نقل از پوجاورا،2004).

انتقال دهنده­هاي شيميايي:

در ايجاد رفتارهاي اضطرابي و فوبي­ها انتقال دهنده­هاي شيميايي متنوعي نقش دارند كه شامل انتقال دهنده­هاي پتپيدي، هورمون­هاي آزادكننده كوتيكوتروپين،انتقال دهنده­هاي MAO و دوپامين و سروتونين، گلوتامات و گاما مي­شود(پوجاورا،2004). درمان زيستي اضطراب اجتماعي شامل دارو درماني است.

 

به داروهايي كه اضطراب را كاهش مي­دهد، مسكن، آرامبخش يا ضد اضطراب مي­گويند كه شامل:

اولين دسته از داروهاي اصلي مورد استفاده براي درمان اختلالات اضطرابي باربيتورات­ها بودند اما به خاطرآنكه شديداً اعتيادآورند و مصرف زياد آنها خطر مرگ را به دنبال دارد كنار گذاشته شدند. دو طبقه ديگر از داروها جايگزين آن شدند به نام پروپرانولول­ها(مانند ميلتاون) و بنزوديازپين­ها (مانندواليوم و زاناكس) امروزه از طبقه دوم به صورت گسترده­تري استفاده مي­شود. هر چند خطر مرگ ناشي از مصرف باربيتورات­ها بيشتر از بنزوديازپين­هاست ولي آنها نيز اعتيادآور بوده و نشانگان ترك شديدي ايجاد مي­كنند، در سال­هاي اخير، داروهايي كه ابتدا براي درمان افسردگي به كار مي­رفت در درمان بسياري از اختلالات اضطرابي از جمله فوبي اجتماعي رواج يافته­اند. يك طبقه از اين داروها بازدارنده­هاي (MAO) است كه در درمان فوبي اجتماعي نسبت به بنزوديازپين­ها بهتر ازآب درآمدند.عيب بازدارنده­هاي  (MAO) اين است كه مي­توانند باعث افزايش وزن، بي­خوابي، بدكاري جنسي و پرتنشي شوند. بازدارنده­هاي جذب مجدد انتخابي سروتونين (SSRI) مانند: فلوگزنين (پروزاك) نيز در درمان اضطراب اجتماعي بسيار ثمربخش بوده­اند. بااين حال، مشكل اساسي در درمان دارويي فوبي­ها و ساير اختلالات اضطرابي اين است كه امكان قطع دارو دشوار است و در صورت قطع دارو،احتمال بازگشت بيماري فراوان خواهد بود(ديويسون،1994).

عوامل ارثي:

در اضطراب اجتماعي خصوصاً نوع فراگير آن و هراس­هاي اختصاصي ميزان شيوع در خويشاوندان درجه اول اين بيماران بالاتر از حد متوسط است. بررسي­هاي مربوط به دوقلوها هم شواهدي به دست مي‌دهد دال براين كه فوبي ها از يك مؤلفه ارثي برخوردارند (هودسون و همكاران،2003). در ضمن نرخ هم گامي در دوقلوهاي همسان بيش از دوقلوهاي غير همسان است.

كودكان مبتلا به اضطراب اجتماعي نسبت به بچه هاي ديگر بيشتر احتمال دارد كه والدين با اختلال اضطراب اجتماعي داشته باشند و به طور مشابه كودكان داراي والدين اضطراب اجتماعي در خطر بيشتري براي ابتلا به فوبي هستند(راپي واسپنس،2004). در مطالعه­اي تاثير ژنتيك بروي اضطراب دوران كودكي(اضطراب كودكي)، 326 كودك بررسي شد و نتايج نشان داد كه ژنتيك به طور قابل توجهي (34) درصد روي علائم اضطرابي نقش و اثر دارد (وارنوهمكارانش،1999؛ به نقل از كاظمي،1382).

[1]- Autonomous

[2]- Tensar

[3]- Pohjavaara

[4]- Barbiturates

[5] - Hudson

[6]- Warren

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۴۸:۲۰ | مدير
،

پرسش مهر 19 رئيس جمهور بهترين پاسخ به پرسش مهر 97

پرسش مهر 19 رئيس جمهور بهترين پاسخ به پرسش مهر 19 تهيه شده توسط تيم تخصصي نگارش پرسش مهر 19 رئيس جمهور رئيس جمهور به صورت دقيق و مطابق با استاندارد

پرسش مهر 19 رئيس جمهور بهترين پاسخ به پرسش مهر 19 مقاله اي است كه توسط تيم تخصصي ما در راستاي پاسخ به سوال رئيس جمهور در ابتداي سال تحصيلي صورت گرفته است. در نگارش فايل حاضر تيم تخصصي ما تمام تلاش خود را در راستاي هرچه قوي تر شدن اين پژوهش كه به صورت مقاله نگارش شده كرده ايم كه در نهايت مقاله اي استاندارد در رابطه با پرسش مهر 19 رئيس جمهور به شما عزيزان ارائه دهيم. آنچه در اين مقاله وجود دارد عبارت است از :

محتواي مقاله پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور

 • فهرست مطالب
 • چكيده
 • مقدمه
 • بيان مسئله
 • اهميت موضوع
 • ادبيات و پيشينه تحقيق پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور
 • روش تحقيق
 • روش گردآوري اطلاعات
 • جامعه آماري
 • روش نمونه گيري  و تعيين حجم نمونه
 • روش تجزيه و تحليل داده ها
 • بحث و نتيجه گيري پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور
 • نارسايي هاي اجرايي و علمي در زمينه پژوهش پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور
 • راه كارهاي رفع موانع تحقيق و پژوهش پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور
 • منابع و ماخذ
 • منابع لاتين

محتواي سخنراني رئيس جمهور پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور

آيين بازگشايي مدارس و آغاز سال تحصيلي 97-98 با حضور حسن روحاني، رئيس‌جمهوري و سيدمحمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش در دبيرستان دوره دوم دخترانه نمونه دولتي عترت منطقه 9 تهران رأس ساعت 7 و 30 دقيقه صبح امروز (يكشنبه يك مهر) برگزار شد.همچنين در اين مراسم 59 مدرسه از 78 مدرسه تخريبي مناطق زلزله‌زده كرمانشاه از طريق ويدئو كنفرانس با پيام رئيس‌جمهوري افتتاح شد.

رئيس‌جمهوري در اين مراسم اظهار كرد: «امسال همچون سال‌هاي گذشته مراسم عزاداري سيد و سالار شهيدان در سراسر كشور برگزار شد كه مردم امسال باشكوه‌تر از سال‌هاي گذشته اين مراسم را برگزار كردند.»

سخنان رئيس جمهور پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور

او افزود: «علاوه بر اين به مردم پرآوازه اهواز، شهري كه در طول دفاع مقدس قهرمانانه ايستادند و مقاومت كردند و هيچ‌گاه نگذاشتند خياباني از شهرشان در تصرف بعثي‌هاي قرار گيرد، متأسفانه ديروز به دست عواملي كه هم سلاحشان، هم سياستشان و تبليغاتشان از همسايگان خليج فارس آغاز مي‌شود به خاك و خون كشيده شدند. برخي از عزيزان بايد امسال يا سال‌هاي آينده به مدرسه مي‌رفتند و پدران و مادراني كه بايد امروز شادمان مي‌بودند در آغاز سال تحصيلي داغدار شدند.»

رئيس‌جمهوري خاطرنشان كرد: «روز اول مهر و بازگشايي مدارس براي ما مهم است زيرا يك بار ديگر كار و تلاش خودمان را براي فراگيري و آموزش‌هاي لازم و مهارت زندگي شروع مي‌كنيم. اگر بدانيم همه چيز از مدرسه آغاز مي‌شود يا به‌طور دقيق‌تر همه چيز از خانه و مدرسه آغاز مي‌شود سخني به‌گزاف نگفته‌ايم.»

او ادامه داد: «سخن، ايمان، نوع زندگي، سبك زندگي، نحوه معاشرت، زبان، نحوه ارتباط گيري، اخلاق، رفتار، توانمندي‌هاي علمي و توانمندي‌هاي اخلاقي ما از خانه و مدرسه شروع مي‌شود و همين جاست كه بايد معلمان، مربيان و برنامه‌ريزان آموزشي بدانند فاصله خانه تا مدرسه بايد كوتاه شود.»

روحاني تصريح كرد: «اگر دانش‌آموز در مدرسه و در محيط خانواده به گونه‌اي بينديشد و فكر كند و وقتي وارد مدرسه مي‌شود فضاي ديگري را ببيند اين فاصله و تناقض هم به لحاظ رفتاري، هم به لحاظ اخلاقي و هم از جهت ارزشي براي ما مشكل‌آفرين است.»

دقت رئيس جهور پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور

او افزود: «بايد ديد دانش آموز موظف است چه‌كارهايي را انجام دهد اگر اين دو ارزش در يك راستا نباشد و خداي نكرده اين ارزش‌ها متناقض باشد،برداشت يك نوجوان براي آينده زندگي‌اش توأم با ابهام مي‌شود و نمي‌داند بايد چه‌كاري را انجام دهد، اولين ترديدها در زندگي‌اش آغاز مي‌شود، نمي‌داند معلمش راست مي‌گويد يا پدرش، نمي‌داند كه مدرسه درست مي‌گويد يا خانه‌، نمي‌داند كه هم شاگردي‌ها درست مي‌گويند يا اقوام و اين دانش‌آموز را دچار يك ترديد و دودلي مي‌كند.»

اگر دانش‌آموز در مدرسه و در محيط خانواده به گونه‌اي بينديشد و فكر كند و وقتي وارد مدرسه مي‌شود فضاي ديگري را ببيند اين فاصله و تناقض هم به لحاظ رفتاري، هم به لحاظ اخلاقي و هم از جهت ارزشي براي ما مشكل‌آفرين است.

رئيس‌جمهوري تصريح كرد: «امروز با رسانه‌هايي كه در اختيار نوجوانان ما قرار دارند مدرسه محل اتصال جامعه، خانه، ديروز، امروز و فرداست. اگر مدرسه نتواند ما را به قرن‌هاي گذشته كشور آشنا كند،نتواند ما را به تاريخ اين كشور متصل كند،نتواند به دنياي امروز متصل كند و نتواند اتصال دانش‌آموزان را با فردا برقرار كند پس كاركرد مدرسه صحيح نيست.»

او ادامه داد: «شما دانش‌آموزان درس مي‌خوانيد تا 5 يا 10 سال ديگر وارد جامعه شويد و شما درس را براي فرداي خود مي‌خوانيد. تحولات بسياري بايد در آموزش و پرورش ما شكل بگيرد. آموزش و پرورش بار سنگيني بر دوش دارد. معلمان ما كار بسيار بزرگي تا امروز انجام داده‌اند. همه پيشرفت ما در سايه مدرسه است. همه مقاومت و ايثاري كه در جامعه شاهد هستيم بخش بزرگي از اخلاق و رفتار در مدرسه و كلاس درس شكل مي‌گيرد و معلم، كتاب و هم كلاسي‌ها در آن مؤثرند.»

كلام رئيس جمهور پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور

روحاني افزود: «براي شما دانش‌آموزان روز اول مهر ممكن است ايجاد شادي و نشاط كند كه فردا همكلاسي‌ها و معلم جديد خودتان را مي‌شناسيد و وارد كلاس درس مي‌شويد يا ممكن است روز 31 شهريور براي شما روزي همراه باغم و اندوه باشد كه دوباره مدرسه آغاز مي‌شود. اين دو حالت براي ما بسيار مهم است. همه معلمان، وزارت آموزش و پرورش، دولت، پدران، مادران، جامعه بايد كاري كنيم كه دانش‌آموز به استقبال اول مهر بشتابد. همان‌طور كه براي شب عيد همه خوشحال هستند و مدرسه تعطيل مي‌شود و حدود 10 تا 15 روز در فضاي آزاد هستيد و خيلي بايد بيشتر از آن خوشحال باشيد كه مدرسه آغاز مي‌شود و كلاس جديد براي تعالي و پرورش و براي اينكه بتوانيم ايران را بهتر بسازيم آغاز مي‌شود.»

او ادامه داد: «به دليل اينكه وقت كمي دارم به چند نكته اكتفا مي‌كنم. آموزش و پرورش بايد در عمل به جامعه نشان دهد بين مرد و زن تفاوتي وجود ندارد و اين موضوع با حرف زدن و گفتن درست نمي‌شود. اين كه رئيس‌جمهوري، وزير، صدا و سيما يا رسانه‌ها بگويند ما پيام قران را بگوييم كه زن و مرد در پيشگاه خداوند مساوي هستند اين را بايد در عمل روشن كنيم و اين موضوع را بايد در مديران مدارس، سلسله مراتب آموزش و پرورش و معلمان و كتاب‌هاي درسي مشاهده كنيم. همه بايد مقام والاي زن را بشناسيم و در مورد آن مطالعه كنيم. همه بايد احترام به يكديگر را از مدرسه بياموزيم.

تذكرات رئيس جمهور پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور

رئيس‌جمهوري افزود: «اخيراً گزارشي به من دادند كه فضاي مجازي كشور با چند كشور ديگر مقايسه شده بود كه آمار خوبي در آن مشاهده نكردم. در نحوه حرف زدن، انتقاد كردن، اشكالي ندارد از هم انتقاد كنيم اما زبان و بيان در انتقاد كردن چگونه است؟ بايد ديد در ورزشگاه‌ها چه خبر است وقتي يك مسابقه برگزار مي‌شود لحن و فرياد چگونه است؟ همه اين‌ها نشان مي‌دهد كه بايد احترام به يكديگر را بيشتر بياموزيم و همه بايد به هم احترام بگذاريم. شما فكر مي‌كنيد كه دروغ گفتن گناه است قطعاً گناه بزرگي است، شما تصور مي‌كنيد كه مال مردم را خوردن گناه است قطعاً گناه بزرگي است، بايد بدانيم كه اهانت به يك انسان نيز گناه بزرگي‌ست حالا اين اهانت‌، اهانت معلم به شاگرد باشد يا اهانت شاگرد به معلم باشد يا اهانت معلم به معلم باشد يا اهانت دانش‌آموز به دانش‌آموز. همه بنده خداييم و در پيشگاه خداوند احترام داريم و بايد قدر يكديگر را بدانيم و با مهرباني و ادب كامل با يكديگر صحبت كنيم.»

تكميل سخنان پيرامون پرسش مهر 19 رئيس جمهور

او گفت: «‌انواع مهارت‌ها را به دانش‌آموزان بياموزيد، براي ساختن آينده زندگي‌شان تلاش كنيد زيرا مدرسه جاي ساختن، تدبر، تفكر باشد نه جايگاهي براي پر كردن مخزن ذهن از مطالب كتاب. بگذاريد دانش‌آموزان خودشان فكر كنند‌، نظر بدهند، نقد كنند و آقاي وزير كاري كند كه در سراسر كشور كه هر دانش‌آموزي بتواند كتاب درسي خود را نقد كند و نقدش نقدي به‌جا باشد چه در نوع كلمات و چه در چيدن كلمات و چه در نحوه بيان داراي جايزه باشد. تا بچه‌ها نقد كنند و كتاب را تصحيح كنند. دانش‌آموز تنها نبايد كتاب را بخواند بلكه بايد كتاب را بخواند، نقد كند، تصحيح و تكميل كند و اين كار از دانش آموزان ما ساخته است.»

در نهايت بايد گفت

آنچه حائز اهميت است اين است كه تيم تخصصي نگارش و تدوين مقاله پرسش مهر تلاش خود را در جهت گردآوري مقالات و تدوين و نگارش آنها نموده است و در اين رابطه نيز پرسش مهر 19 رئيس جمهور از اين امر مستثني نبوده و كليه فاكتورهاي مورد نياز در رابطه با مقاله فوق در آن رعايت گرديده است.

علاقه مندان مي توانند جهت دانلود و استفاده از فايل پرسش مهر 19 رئيس جمهور از سايت ما بهره ببرند.بعد از خريد فايل حاضر هم به صورت آنلاين در دسترس شما عزيزان قرار مي گيرد و هم به ايميل شما دوستان گرامي ارسال مي شود .

براي دانلود مقالات نوزدهمين پرسش رئيس جمهور  كليك كنيد

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۴۵:۴۱ | مدير
،

همه چيز براي برگزاري يك مراسم عروسي عالي

 

معيارهاي يك تالار عروسي مناسب براي مراسم عروسي

امكانات تالار پذيرايي

1-نورپردازي مناسب و زيبا
2-داشتن پاركينگ عمومي
3-داشتن جايگاه زيبا براي عروس و داماد
4-سرويس دهي منظم و دقيق
5-داشتن اتاق پرو لباس بزرگ براي خانم ها
6-داشتن فضا با اندازه مناسب براي رقصيدن
7-اتاق عقد تميز و به روز
8-دي جي كه با اهنگاي روز و مناسب مجلس رو شاد نگه داره

موقعيت و دسترسي شهري تالار پذيرايي

تالار محل برگزاري جشن عروسي شما مي بايست از نظر موقعيت جغرافيايي و دسترسي شهري ، وضعيت مناسبي داشته باشد. شايد مهمترين موضوع در انتخابتالار عروسي همين باشد. چرا كه مهمانان شما مي بايست اين مسير را طي كنند و چنانچه دسترسي به محل برگزاري عروسي شما بنا به دلايلي مثل : ترافيك و يا واقع شدن در خارج از شهر ، مشكل باشد باعث كلافه شدن و خستگي مهمانان شما خواهد شد. از طرفي سعي كنيد تالار يا باغ محل برگزاري عروسي را در نزديكي آرايشگاه عروس و آتليه عكاسي خود انتخاب كنيد چرا كه خود شما هم مي بايست اين مسير را طي كنيد و چنانچه اين اماكن دور از هم باشند ، دير در جشن خود حاضر خواهيد شد. هيچ چيز بد تر از اين نيست كه عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسند.

ظرفيت سالن پذيرايي تالارعروسي

وسعت تالار يا باغ محل برگزاري جشن عروسي شما ارتباط مستقيم با تعداد مهمانان شما دارد. اگر تعداد مهمانان شما كم هستند ، سالن بزرگ و وسيع براي برگزاري عروسي شما مناسب نيست چرا كه مهمانان شما در آن پراكنده مي شوند و عروسي شما خلوت و سرد به نظر مي رسد. بنابراين در صورتي كه تعداد مهمانان شما كم هستند ، يك سالن كوچكتر را براي پذيرايي در نظر بگيريد. در ضمن درهر صورت ، از مسئول تالار يا باغ سوال كنيد كه در صورت لزوم آيا صندلي اضافه براي پذيرايي دارند يا خير؟

 

سقف سالن پذيرايي

سقف سالن يا تالار پذيرايي بايد بلند باشد . سالن هاي با سقف كوتاه دلگير هستند و مهمانان احساس خفگي خواهند كرد. سقف تالار از نكاتي است كه حتما بايد در هنگام انتخاب تالار محل برگزاري عروسي ، به آن دقت كنيد.

عروسي

پاركينگ تالار پذيرايي

پاركينگ يكي از مهمترين امكاناتي است كه بايد به آن توجه كنيد. تالار پذيرايي يا باغي كه جشن عروسي خود را در آن برگزار مي كنيد حتما بايد مجهز به پاركينگ براي اتومبيل ها باشد. قطعا بيشتر مهمانان شما با اتومبيل شخصي خود به عروسي شما مي آيند و علاقه ندارند مدت زيادي را در خيابان هاي اطراف به دنبال جاي پارك بگردند و در نهايت نگران امنيت اتومبيل خود باشند. خصوصا اگر ساكن شهرهاي بزرگ و شلوغي مثل تهران هستيد حتما به اين ويژگي توجه كنيد.

روكش صندلي ها و روميزي هاي تالار

در هنگام انتخاب تالار يا باغ عروسي ، به رنگ و جنس روكش ها و روميزي ها توجه كنيد. در ضمن حتما به مدير تالار تاكيد كنيد كه براي مهماني شما ، روكش ها و روميزي ها مي بايست تميز باشند و حتي الامكان روز قبل شسته شده باشند و روي اين موضوع پافشاري كنيد تا متوجه حساسيت شما بشوند. در غير اين صورت ممكن است در روز عروسي شما ، برخي از مهمانان شاهد روكش هاي صندلي و روميزي هايي باشند كه با انواع و اقسام نوشيدني ها ، لك شده اند.

ميز شام عروس و داماد

معمولا تالارهاي پذيرايي ، يك ميز جداگانه را براي صرف شام عروس و داماد در نظر مي گيرند و آن را با گل و شمع و … تزئين مي كنند. برخي از تالارها هزينه اين ميز را جداگانه محاسبه مي كنند و برخي نيز بعنوان هديه آن را در نظر مي گيرند. به طور كلي اگر از نظر هزينه مشكلي نداشته باشيد ، ايده خوبي است و مي تواند شكلي رمانتيك به مجلس شما بدهد. ضمن اينكه در عكس و فيلم عروسي شما نيز ماندگار خواهد شد.

سرويسهاي بهداشتي و ساير امكانات تالار

سرويسهاي بهداشتي را فراموش نكنيد. خصوصا اگر عروسي شما در فصل هاي سرد سال برگزار مي شود حتما بررسي كنيد كه سرويسهاي بهداشتي به اندازه كافي وجود داشته باشند و در عين حال تميز و بهداشتي هم باشند. علاوه بر اين محل سرويس ها و مسافت آنها تا محل جشن هم خيلي مهم است. امكانات ديگري مثل اتاق بازي بچه ها ، رختكن هاي زنانه و … نيز از نكاتي هستند كه مي بايست به آنها توجه كنيد.

مطلب مرتبط :   ملاك هاي اختلال وابستگي به مواد و سوء مصرف مواد

عروسي

هزينه هاي تالار

براي خودتان بودجه تعيين كنيد و به آن پايبند باشيد. هزينه هاي تالار عروسي به طور معمول شامل :
” هزينه ورودي ” كه يك رقم ثابت بدون در نظر گرفتن تعداد مهمانان است
” هزينه غذا و پذيرايي ” كه معمولا به ازاي هر نفر محاسبه مي شود و بستگي به تعداد مهمانان ، انواع غذا ، نوشيدني ، پيش غذا و … دارد
” هزينه گروه موزيك و سرگرمي ” در اين مورد عرف اين است كه حتي در صورت استفاده نكردن از گروه موزيك تالار نيز از شما اخذ خواهد شد.
” هزينه خدمات ” كه معمولا درصدي از مجموع هزينه هاست كه به كل هزينه ها اضافه مي شود
” هزينه ماليات برارزش افزوده و عوارض ” كه طبق قانون پرداخت آن بر عهده شماست
” هزينه تزئينات ” مثل : بادكنك آرايي ، گل آرايي و … كه در صورت عدم تمايل شما ، حذف مي شوند
هزينه برنامه هايي مثل : آتش بازي ، اسب سواري ، كالسكه سواري و … كه معمولا انتخابي هستند و در صورت عدم تمايل شما از برنامه حذف مي شوند
معمولا محاسبه هزينه ها به اين صورت است كه در هنگام عقد قرارداد ، بخشي از هزينه ها را بعنوان بيعانه پرداخت و تاريخ را رزور مي كنيد. حدود يك هفته قبل از مراسم، دو سوم هزينه ها را پرداخت مي كنيد و شب عروسي ، وقتي مطمئن شديد كه همه چيز مرتب است و مشكلي در ارايه خدمات نيست ، تسويه حساب نهايي را انجام مي دهيد.

تست غذا و كيفيت پذيرايي تالار

متداول است كه بعد از انتخاب تالار و باغ عروسي ، قبل از عقد قرارداد ، كيفيت غذا و پذيرايي توسط مشتري تست مي شود. معمولا مشتري يك شب به صورت سرزده به تالار يا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدير تالار تقاضاي تست غذا و مشاهده نوع سرويس دهي را مي كند. امكان مشاهده نحوه سرويس دهي مهمانداران ، برخورد آنها با مهمانان ، نوع لباس آنها ، كيفيت ظروف پذيرايي و … از نزديك ، به شما كمك خواهد كرد كه تصميم نهايي خود را راحت تر بگيريد.

سركشي و بررسي نهايي تالار

حتما روز قبل از مراسم ، به تالار پذيرايي يا باغ عروسي خود سر بزنيد تا اطمينان حاصل كنيد كه همه چيز مرتب است. تميزي روكش هاي صندلي و روميزي ها ، تعداد صندلي ها ، نور پردازي ، تزئينات و خلاصه همه چيز را بررسي كنيد. اين سركشي و حساسيت شما ، به مديريت تالار نيز ثابت مي كند كه شما نسبت به همه چيز حساس هستيد و در جهت جلب رضايت شما تلاش خواهد كرد.

لباسي كه هنگام آماده شدن به تن مي‌كنيد را فراموش نكنيد.

همسرتان را با پيام عاشقانه‌اي بر روي دستمال جيبش سورپرايز كنيد.

كف كفشتان پيام عاشقانه‌اي به همسرتان بنويسيد و يا از دوستان‌تان بخواهيد كه كف كفش‌تان براي‌تان پيام بنويسند.

.درون حلقه‌تان پيام عاشقانه حك كنيد.

عروسي

اگر پدرتان از دنيا رفته است، تصويرش را با خود حمل كنيد.يا يك قاب تاشو به دسته گل آويزان كنيد.

يا اگر پدر يا مادر همسرتان فوت كرده است، تصوير آنها را از گل روي كت وي آويزان كنيد.

اگر يكي از عزيزان‌تان نمي‌تواند در مراسم شركت كند، برايش پيامي بنويسيد و با آن عكس بگيريد.

به زوجي كه بيشترين مدت از ازدواجشان مي‌گذرد نيز اهميت بدهيد و در مراسم آنها را معرفي كنيد.

اگر حيوان خانگي داريد، آنها را هم در مراسم دخيل كنيد.

در ورودي مراسم داستان عشق‌تان را بنويسيد.

از اين عكس ها در ماه عسلتون بگيرين.
معيارهاي انتخاب آتليه عروس
عكس و فيلم عروسي، مهم‌ترين يادگاري‌هاي شما از اين مراسم است كه تا پايان عمر برايتان مي‌ماند و خاطرات آن روز شيرين را در ذهنتان زنده نگه مي‌دارد. راه هاي زيادي براي پيدا كردن يك آتليه عروس خوب وجود دارد، از پيشنهادات دوستان و فاميل گرفته تا جست و جوي اينترنتي. بد نيست قبل از انتخاب اين نكته ها را با هم مرور كنيم.

 

10سوال مهمي كه بايد از عكاس بپرسيد
– آيا شما با كسي كه از عروسي شما عكاسي خواهد كرد ملاقات مي كنيد يا با نماينده آتليه؟
– آيا آتليه آلبوم هاي نمونه اي از عروسي هاي قبلي كه عكاسي كرده اند براي ارائه دارند؟
– آيا عكس هاي نمونه آن ها از نوعي است كه شما براي خود تصور كرده ايد؟
– حداقل هزينه هاي اين آتليه عكاسي چقدر است؟
– آيا هزينه شامل فيلم برداري هم مي شود يا هزينه جداگانه دارد؟
– آيا از دستيار استفاده مي كنند(آيا دستيار به عنوان تمرين عكاسي خواهد كرد؟)
– برنامه روز عكاس چيست؟ (بسيار مهم است كه عكاس در روز جشن شما براي جشن ديگري وقت نگذاشته باشد)
— آيا عكاس تمايلي به شنيدن حرف ها و خواسته هاي شما دارند؟
– براي انجام پيشنهاداتشان چه جور ضمانتي دارند؟
– چه مدت پس از جشن آلبوم عروسي آماده است؟

مطلب مرتبط :   رابطه ي هوش با جنس و نژاد از منظر روانشناسان

آلبوم‌هاي عروس چند نوع هستند؟
اغلب آلبوم‌هاي عروس كه در حال حاضر مي‌بينيد، در يكي از دو دسته ساده و ژورنالي قرار مي‌گيرند. البته هر دوي اين آلبوم‌ها مي‌توانند در پوشش‌هاي زيباي چرم يا جير با جلد‌هاي حرفه‌اي و زيبا ارائه شوند. اما يك تفاوت اساسي بين آن دو است. آلبوم‌هاي ساده كه در كشور‌هاي اروپايي به آلبوم‌هاي Matted هم معروفند، معمولا توسط برنامه‌هاي كامپيوتري آماده طراحي مي‌شوند. اين آلبوم‌ها طرفداران زيادي ندارند و كمتر آتليه عكسي را مي‌بينيد كه آن را به عنوان آلبوم اصلي به مشتريان نشان دهد. در اين آلبوم‌ها معمولا عكس‌ها با كادر‌ها و الگو‌هايي آماده در هر صفحه از يك تا چهار عكس قرار داده مي‌شوند و به عنوان آلبوم‌هاي هديه عروس و داماد در همان شب عروسي چاپ و صحافي شده و به آنها تقديم مي‌شود. همچنين برخي از آتليه‌ها به عنوان خدمات جانبي به عروس و داماد‌هايي كه ترجيح مي‌دهند به جاي آلبوم‌هاي گرانقيمت تنها عكسهايشان را چاپ كنند اين گزينه را كه قيمت كمتري دارد پيشنهاد مي‌كنند.

اغلب آلبوم‌هاي عروس كه در حال حاضر مي‌بينيد، در يكي از دو دسته ساده و ژورنالي قرار مي‌گيرند. البته هر دوي اين آلبوم‌ها مي‌توانند در پوشش‌هاي زيباي چرم يا جير با جلد‌هاي حرفه‌اي و زيبا ارائه شوند

آلبوم‌هاي ديگر انواع طراحي شده يا Flush-mount هستند كه به آلبوم‌هاي ژورنالي، ژورنال عروس ايتاليايي يا آلبوم‌هاي مجله‌اي (magazine style) هم معروفند. اين آلبوم‌هاي عروس از نظر طراحي هيچ محدوديتي به جز مهارت عكاس و تصور طراح آن ندارند. طراحي اين ژورنال‌ها بسته به شخصي كه آنها را طراحي مي‌كند از طراحي‌هايي شبيه به همان آلبوم‌هاي قبلي يا صفحاتي رويايي شبيه به مجلات مد متفاوت است و به همين دليل قيمت آنها بسته به دستمزد شخصي كه روي آن كار مي‌كند بسيار متغير است. يكي از نقاط مشترك اغلب صفحاتي كه به اين صورت طراحي مي‌شود، استفاده از عكس‌ها به صورت تركيبي است. به طوري كه كمترين لبه‌هاي عكس را شامل شده و عكس‌ها به گونه‌اي قرار مي‌گيرند كه در همديگر و در زمينه ادغام مي‌شوند. هر آتليه عكس يك استايل مخصوص خود را براي طراحي‌هاي آلبوم‌هاي عروس خود استفاده مي‌كند.

مطلب مرتبط :   نكات مهم براي راه اندازي كافي شاپ

آلبوم دستي، پرهزينه يا يك ضرورت؟
عكس هايي كه شما مي گيريد معمولا خام به حساب مي آيند ودر آتليه با تكنيك هاي فتوشاپ روتوش مي شوند و به لحاظ روشنايي ورنگ و تناسب تنظيم مي شوند. عكاسان آتليه ها با تكنيك هاي عكاسي، بازي با لنز و فضا و نور، فيگورهاي مختلف، آرايش سوژه ها، عكس هاي مدلينگ كه گاهي با نمونه هاي روز دنيا نيز برابري مي كند، چهره اي متفاوت و به يادماندني از عروس و داماد مي سازند. همچنين آلبوم هايي كه اين روزها مد شده، شامل 10 برگ 30 در 60 است كه مانند مجله هاي مد، عكس عروس و داماد را در صفحات آلبوم چاپ مي كنند. اين آلبوم ها حس خوشايندي در مشتري ايجاد مي كند. قيمت اين آلبوم ها معمولا از 400هزار تومان به بالاست.

 

اندازه هاي پرهزينه عكس ها
عكس هاي شما ممكن است پرتره و اسپرت باشد. همچنين براي يك عكس بزرگ دو نفره در مقياس 100 در 70 روي شاسي براي نصب روي ديوار خانه بايد بين 160 هزار تا 250 هزار تومان هزينه كنيد. براي چند عكس 30 در 40 يا 30 در 100 روي شاسي براي اتاق خواب يا براي يادگاري دادن به پدر و مادر بايد بين 50 تا 100 هزار تومان بپردازيد. قيمت يك آلبوم 30 در 60 ده برگي حداقل 500 هزار تومان است.

اگر عكاسي روي روتوش خيلي تاكيد مي كند، دو برابر حواستان را جمع كنيد. چون روتوش بيش از حد چهره شما را با آن همه آرايش و… بسيار مصنوعي جلوه مي دهد

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۴۲:۵۷ | مدير
،

پايان نامه اثربخشي آموزش شادكامي

متن كامل:

پايان نامه اثربخشي آموزش شادكامي به شيوه شناختي رفتاري فوردايس بر ميزان خوش بيني وكيفيت زندگي زنان

 

در حيطه موضوع خوشبختي ذهني و شادكامي پژوهشگران نشان داده اند كه افراد مي توانند هيجانات خود را از طريق افكارشان ، شديد ، ضعيف ،مثبت ويا  منفي نمايند و بدين ترتيب شادماني يا غمگيني را تجربه نمايند .در نظريه هاي شناختي اعتماد برآن است كه افراد شادكام رويدادهاي بيشري را كه از نظر فرهنگي مطلوب است تجربه مي كنند ونيز رويدادهاي خنثي را به صورت مثبت و رويدادهاي مثبت را به مثبت تر در نظر مي گيرند .در واقع مردم قادرند از طريق كنترل افكارشان ، خوشبختي ذهني و شادكامي خود را افزايش دهند. براي مثال؛ اين عقيده كه در جهان يك نيرو مقصد والايي وجود داردكه مي تواند به خوشبختي و شادكامي افراد بيافزايد . اين موضوع را تحقيقات زيادي به اثبات رسانده است. كه افراد داراي گرايش ديني از افراد ديگر شادكام تر هستند. علاوه برآن اين نوع تفكر به بالاترين خوشبختي ذهني و شادكامي و خوش بيني نسبت به آينده منجر مي گردد نظريه هاي مقابله از بعد شناختي نيز بيانگر آن است كه افراد شادكام افكار و رفتارهايي دارند كه سازگار و كمك كننده است، در حاليكه افراد غير شادكام به روشهاي مخرب عمل وتفكر مي كنند  (باس[1]،2000).

 

2-5 ديدگاه هاي نظري در مورد شادكامي

2-5-1 ديدگاه لذت گرايي[2]

تاريخچه طولاني اين ديدگاه به قرن چهار قبل از ميلادي مي رسد.برخي از فيلسو فان يوناني هدف از زندگي را تجربۀ لذت و به حداكثر رساندن آن مي دانستند.

از نظر آنان شادكامي كل لحظات لذت بخش زندگي افراد است. اين افراد ديگر از جمله هابز[3] دي سد [4]و بنتهام[5] پيروي گرديده است (نقل از ريان [6]و دسي [7]،2001).هابز معتقد بود كه شادكامي ، دنبال كردن موفقيت آميز اميال ذاتي انسان است.دي سد بر اين باور بود كه دنبال كردن  احساس لذت ، هدف نهايي زندگي است .بنتهام نيز ادعا داشت كه براي ساختن يك جامعۀ خوب  كوشش  افراد براي به حد اكثر رساندن لذت و علايق  فردي مهم مي باشد (ريان و دسي 2001).دامنۀ توجه ديدگاه لذت گرايي ، از لذت هاي بدني تا اميال ذاتي و علايق فردي در نوسان مي باشد. روان شناساني كه اين نظريه  را مي پذيرند ،بر مفهوم گسترده اي از لذت گرايي تٲكيد دارند كه شامل رجحان ها و لذائذ ذهني و بدني است(كوبوروي [8]1999 به نقل از يزداني ،1382).

كانمن[9] ،داينر[10]و شوارز[11] (1999 ،نقل از داينر و لوكاس[12] ،2000)روان شناسي لذت گرايي را مطالب پديده هايي مي دانند كه تجربه هاي لذت بخش و غير لذت بخش زندگي را به وجود مي آورد . در واقع ديدگاه مسلط در بين روان شناسان لذت گرا آن است كه خوشبختي ، شامل  بهزيستي  رواني و تجربه هاي لذت بخش مي باشد. اكثر پژوشگران در روان شناسي لذت گرايي  جديد ٬از مفهوم بهزيستي رواني به عنوان متغير اصلي استفاده مي كنند .اين مفهوم شامل سه جزء يعني رضايت از زندگي ، وجود خلق مثبت و فقدان خلق منفي مي باشد كه غالبا" تحت عنوان شادكامي ناميده مي شود. شعار پيروان اين ديدگاه عبارت است از :«بهترين وبزرگترين خوبي ها براي بيشترين افراد».منظوراز خوبي ، شادي است و شادي هم با كسب لذت و عدم حضور درد و رنج برابر مي باشد (به نقل از نودينگ ،2003).

از ديدگاه سليگمن[13] و رويزمن[14] (2003) معضل اساسي در ديدگاه لذت گرايي كه با آن مواجهيم ، اين است كه در اين ديدگاه مركز ثقل توجه، بر انباشته كردن لذت هاي فرد بر روي هم است و سعي بر اين است كه افراد كسب لذت كنند بدون توجه به اينكه اين لذت ها چگونه  به دست مي آيند. براي مثال تصور كنيد كه زندگي دو فرد شامل مقدار دقيقي از لذت و شادي است و هر دو به به يك ميزان از زندگي لذت مي برند لكن زندگي يكي در حال افول تدريجي است در حالي كه ديگري در حال صعود و رشد تدريجي است و تفاوت هاي اين دو تنها به وسيله بررسي قضاوت بازبينانه زندگي و ارزيابي آن  مشخص مي شود.

[1] - Buss

[2] - hedonism

[3] - Hobbes

[4] - Desade

[5] - Bentham

[6] - Ryan

[7] - Deci

[8] - Kubovy

[9]- Kahneman

[10]- Diener

[11]- Schwarz

[12]- Lucas

[13]- Seligman

[14]- Royzman

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۴۰:۱۴ | مدير
،

پايان نامه حفظ مشتري با رويكرد بازاريابي رابطه‌مند با توجه به عوامل وفاداري مشتري

تعاريف حفظ مشتري

حفظ مشتري، فرآيندي است كه توسط يك سازمان يا گروه براي شناسايي و حفظ ارتباط با گروه‌هاي مشتري، نخست است.. حفظ مشتري دلالت بر يك تعهد بلندمدت در بين بخشي از مشتريان و شركت در راستاي حفظ رابطه است و توسعه تعهد متقابل، ناشي از ايجاد روابط بلند مدت بين خريدار و فروشنده است (ويلسون[1]، 1995، ص335).

به عبارت ديگر، حفظ يعني تعهد به ادامه‌ي يك كسب و كار يا مبادله با يك شريك خاص به صورت مداوم است (زينلدين، 2000)[2]

حفظ مشتري، به عنوان يك هدف سازماني، پيوندهاي قوي با اصول بازاريابي، نظريه‌ها و چارچوب تمايلات بازاريابي دارد. در حالي كه مفهوم دقيق و روش اندازه‌گيري حفظ مشتري ميتواند در ميان صنايع و شركت‌هاي مختلف متفاوت باشد اما به نظر مي‌رسد كه يك اجماع عمومي وجود دارد كه با تمركز به حفظ مشتري مي‌توان منافع اقتصادي زيادي به دست آورد. (ويلسون، 1995، ص335)

برخي مفاهيم ارائه شده براي حفظ مشتري عبارتست از:

1) ارتباط مشتري با فروشنده، با انجام خريد از سوي مشتري، تمام نمي‌شود.ارتباطات و خدمات چس از فروش روي تصميم خريد بعدي مشتري تاثير مي‌گذارد.نحوه مديريت اين ارتباطات براي حفظ مشتري ضروري است. در صورت عدم مديريت موفق، اين روابط از بين مي‌رود. (لويت[3]، 2012)

2) ارتباطات موفق از اجزاي كليدي هستند كه حمايت‌ها را پررنگ‌تر مي‌كنند و روابط بلند مدتي را بين مشتري و تامين كننده ايجاد مي‌كنند.منظور از توانگرهاي ارتباطي، اعتماد، تعهد، وابستگي، همكاري و تبادل اطلاعات است.تمركز تمامي نظريه‌هاي بازاريابي، ايجاد ارزش براي مشتري است. ايجاد روابط كارآمد، مشتري را به حفظ روابطش علاقمند مي‌كند. (تراسراس و همكاران، 2008)

پفيفر و همكاران (2010)[4] بيان مي‌كنند: "مشتريان با سلايق يكسان وجود دارند.شركت‌ها مي‌توانند مشتريان با سلايق مشابه را در يك گروه قرار دهند و با انتخاب يكي از اين گروه هها و تمركز بر برآوردن نيازهاي آنها، به موفقيت دست يابند.

[1]- Wilson

[2]- Zineldin

[3]- Levit

[4]- Pfyfr et al

دانلود متن كامل:

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۳۷:۳۳ | مدير
،

پايان نامه بررسي رابطه برنامه درسي پنهان با تفكر انتقادي دانش ­آموزان

مولفه­هاي برنامه درسي پنهان

1- معماري و كيفيت ساختمان: با توجه به دستاوردهاي مفيد «علم ارتباطات» صاحب­نظران اين رشته معتقدند آموزش­هاي غير كلامي و رفتار غيربياني بيش از ساير عوامل در انتقال پيام به فراگيران نقش دارند. بر همين اساس او وارد تي‌هال يكي از صاحب­نظران حوزه ارتباطات در نظريه خود به نام زبان «صامت» معتقد است « فضا سخن مي‌گويد» (نويد، 1373،2) و «زبان حرف مي‌زند» پس عبارت مراكز آموزشي و عناصر تشكيل‌دهنده آن مانند رنگ، نور، صدا، تجهيزات حياط، راهروهاي تنگ و طولاني همه و همه اثرات آموزشي و تربيتي دارند. حياط زيبا و سرسبز، نشاط‌ و شادان را به ارمغان آورده، يادگيري را آسان مي‌كند و برعكس مراكز آموزشي تنگ و كوچك به كلاس­هاي كم‌ نور، تخته فرسوده و صندلي­هاي شكسته رغبت به درس و بحث و يادگيري را شايد براي هميشه از بين ببرد.

2ـ ساختار اجتماعي و اداري: دايره‌المعارف برنامه درسي اشاره شده است كه برنامه درسي رسمي مراكز آموزشي تنها فقط يك بخش از كل سازماندهي مراكز آموزشي است كه بر آموزش اجتماعي فراگيران اثر مي‌گذارد(لوي[1]،‌1991، ص 733). آيزنر معتقد است: سيستم پاداش، رفتار متواضعانه را پرورش مي‌دهد. بعضي تحقيقات جالب دريافته‌اند كه پاداش خارجي انتظاراتي در فراگيران ايجاد مي‌كند كه علاقه‌ آنها را براي فعاليت­هاي پاداش داده شده سرد مي‌كند. سپس اضافه مي‌كند با اين پاداشها، سيستم پرداخت در مخدرهاي پاداش را به وجود نمي‌آوريم؟ (همان منبع)

3- ارتباط متقابل اعضاء: طرز تلقي و رفتار اعضاي از عوامل بسيار مهم در تشكيل طرز تلقي‌ها مي‌باشد. اگر اعضا در كلاس درس،‌ آزاد برخورد كند و فرصت كافي و مؤثر در اختيار دانش­آموزان قرار دهد تلاش، توانايي و حس اعتماد به نفس را در او تقويت مي‌كند. اگر اميال و خواسته‌ها و نظرات خود را محور قرار دهد و با رويه سلطه‌گري برخورد نمايد مانع بروز توانايي‌ها مي‌شود و در دانش­آموزان گرايش سلطه‌گري به ديگران را پرورش مي‌دهد. بعلاوه جهت‌گيري اقتصادي، طبقاتي و فرهنگي اعضا نيز در طراحي و اجراي تدريس و رابطه با دانش آموز مؤثر است. اعضا كه امكانات مادي را ارزش مهم تلقي كند محورمان از امكانات مادي را محرومان از يك ارزش تلقي خواهد كرد و متناسب با آن عمل خواهد نمود (ملكي، 1389).

4- روابط ميان فردي افراد با يكديگر: در درون مراكز آموزش عالي به صورت رسمي يا غيررسمي روابط انساني متعدد شكل مي‌گيرد و هر كدام آثار تربيتي خاص خود را دارند. يكي از اين گونه روابط، روابط كاركنان و اعضا با دانشجويان و دانش­آموزان مي‌باشد. موضع‌گيري و طرز تفكر و نگرش­هاي افراد و اداره كننده مراكز آموزش در اين زمينه بسيار قابل ملاحظه است. اگر كاركنان برداشت­هاي طبقاتي ويژه‌اي داشته باشند نوع زندگي دانش آموزان در تصميم‌گيريهاي تربيتي تأثير مي‌كند. فرزندان طبقه‌اي كه نزد كاركنان مراكز آموزش عالي اهميت بالاتري دارند از توجهات ويژه برخوردار خواهند شد و دانش آموزان طبقات ديگر از چنين توجهي محروم خواهند ماند.

5- جو اجتماعي: گروه­هاي مختلف اجتماعي ـ اقتصادي و نگرش­هاي متفاوتي كه فرزندان افراد اين گروهها با خود به مدرسه، دبيرستان و دانشگاه مي‌آورند، از طريق صحبت­ها و بحث­هايي با يكديگر و نحوه برخورد آنها با هم تأثيرات عميق‌ تربيتي را به وجود مي‌آورد كه در جامعه ما هنوز مطالعه دقيقي در مورد آنها انجام نگرفته است.

6- قوانين و مقررات مدرسه: اين عامل در ايجاد برنامه درسي پنهان بسيار موثر است. زيرا در مدرسه براي اداره امور مختلف مانند كلاس­بندي، گروه­بندي دانش­آموزان، روش­هاي ارزشيابي(نوع آزمون، امتيازات، موفقيت در آزمون و...) مسائل انضباطي، روش­هاي تشويق و تنبيه، فعاليت­هاي فردي و گروهي دانش­آموزان يا عدم مشاركت آنان در اداره امور مدرسه و عوامل مشابه مقرراتي وضع مي­شود. كه هر يك از اين قوانين و مقررات در شخصيت دانش­آموز تاثير مي­گذارد. به عنوان مثال، روش ارزشيابي در واكنش معلم نسبت به آثار و نتايج ارزشيابي­ها، يكي از عوامل است. اگر معلم دانش آموز ضعيف را مورد تحقير و سرزنش قرار دهد طرز تلقي و نگرش منفي را در او تقويت مي­كند. و دانش آموز اعتماد خود را به توانايي­ها و جبران شكست­ها از دست مي­دهد. اين تصورات منفي بخشي از برنامه درسي پنهان است. نوع فعاليت يادگيري(فردي يا جمعي) در آثار و نتايج فعاليت­ها موثر است. دانش­آموزاني كه به طور گروهي و جمعي فعاليت مي­كنند به صلاحيت­ها و توانايي­هايي دست مي­يابند كه در شكل فردي فعاليت­ها هرگز حاصل نمي­شوند.

[1] -Lewy

پايان نامه بررسي رابطه برنامه درسي پنهان با تفكر انتقادي دانش ­آموزان پسر پايه پنجم ابتدايي شهر آبدانان

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۳۴:۵۱ | مدير
،

پايان نامه طراحي الگوي بازاريابي آموزش­ عالي در ايران

2ـ4ـ3ـ استراتژي توزيع

استراتژي توزيع به راه­ها و روش­هايي كه سازمان از طريق آن كالا يا خدمات را در اختيار مشتريان مي­گذارد، اشاره مي­كند. اين استراتژي در آموزش­عالي يا مورد توجه قرار نگرفته يا كاربرد خيلي كمي براي آن در نظر گرفته شده است(ووس و همكاران، 2007؛ مرينج، 2006؛ همسلي و همكاران ، 2006).

2ـ4ـ4ـ استراتژي ترويج

به معني ارتباطات ميان سازمان و بازار هدف است و در واقع به اين نكته اشاره مي­كند كه سازمان بايد همه­ي اين ابزارها را با هم تركيب كند و برنامه­ي بازاريابي جامع و يكپارچه­اي به وجود آورد كه ارزش مورد نظر را به مشتري انتخاب شده مخابره و ارائه كند(دويل[1]، 2008).

در زمينه­ي آموزش­عالي بر ارتباطات بازاريابي و انتشار اطلاعات و بطور عمده در زمينه­ي چگونگي انتخاب دانشجويان بالقوه متمركز است. اين نوع از فعاليت­ها تأكيدشان بر استفاده از ابزارهاي ارتباطي از قبيل تبليغات، روابط عمومي و فروش شخصي مي­باشد. اگر اطلاعات ارائه شده در مرحله­ي پذيرش درباره­ي مؤسسه­ي آموزش­عالي و خدماتش با واقعيت همخواني نداشته باشند بمنظور جذب دانشجو مي­توان استراتژي ترويج را با رويكرد فروش همراه كرد. تلاش­هاي بعدي بمنظور خلق تجارب خوب دانشجويي از طريق تدريس و خدمات حمايتي مناسب انجام مي­گيرد. همچنين بمنظور آماده كردن دانشجويان براي شغل(بعنوان مهمترين الزام دانشجويان از آموزش­عالي) بايد به ايجاد تطابق بين واقعيت و تصوير ارائه شده از دانشگاه پرداخت و استراتژي ترويج بايد در چارچوب فلسفه­ي بازاريابي و تمركز بر مشتري انجام گيرد(ووس و همكاران، 2007).

از نظر بنت[2](1997) استراتژي­هاي تركيبي محصول، قيمت، توزيع و ترويج برمتغيرهاي دروني كالا يا خدمات متمركز شده است، بنابراين مبنايي ناكافي براي بازاريابي محسوب مي­شود زيرا گرايش­هاي خريداران را در نظر نمي­گيرند و فقط بر توليد­كنندگان تأكيد دارند در نتيجه استراتژي­هاي تركيبي ارزش[3]، كارايي[4]، مقدار[5]، تنوع[6] و مزايا[7] را به مثابه مؤلفه­هاي مورد توجه مشتريان پيشنهاد مي­كند.

ارزش؛ جدا از ويژگي­هاي آشكار ارزش مانند كيفيت، مناسب بودن براي هدف، اطمينان و غيره، قيمت، عملكرد و شهرت عرضه كننده نيز براي خريدار مهم است. به علاوه خريداران به دنبال ظرفيت فني و ويژگي‌هاي سمبوليك مانند منحصر به فرد بودن و غير قابل جانشين بودن هستند امّا ملاحظات ديگري نيز در اين بين وجود دارد. ارزش صرفاً به پول بستگي ندارد و مسائل ديگري نيز براي خريدار مهم هستند مانند تلاش فيزيكي، ‌مسافت و زمان لازم براي يافتن يك منبع مناسب عرضه­ي محصول، همچنين مشكلاتي مانند چند واسطه­اي بودن محصول و انحصاري بودن منبع عرضه نيز در اين امر مؤثر هستند( كوتز، 2005).

كارآيي؛ زماني بوجود مي­آيد كه خريدار قابليت دسترسي به عرضه كننده را مطابق با انتظارات خود داشته باشد. جستجوي درست و مناسب منبع عرضه­ي محصول، مي‌تواند به نزديكي شخص به منبع بستگي داشته باشد بنابراين مسافت براي خريدار مهم است. مسافت نه تنها به دسترسي،‌ آزادي براي انتخاب و استطاعت خريدار بستگي دارد بلكه به زمان كه غالباً مهم­ترين عامل محسوب مي­شود نيز بستگي دارد(بنت، 1997).

مقدار؛ يكي از مشكلات مرتبط با مدل هدف­گذاري كه در بازاريابي، ماهيت محدود بعضي از محصولات(‌كالاها و خدمات)‌ براي تحويل به خريدار است. براي مثال مكانيكي كه به يك قطعه از صدا خفه­كن براي ماشين نياز دارد و مجبور است يك سري كامل از اين قطعات را خريداري كند و يا فردي كه قصد رفتن به مهماني و اجاره يك لباس براي يك شب مهماني را دارد اما مجبور است لباسي را كه حداقل مدّت اجاره آن سه روز است را تحويل بگيرد. اين­ها نمونه­هايي از صرفه­جويي به مقياس در فروشگاه­ها است و به نظر مي‌رسد نمي­تواند نظر مساعد خريدار را جلب كند. در واقع اين صرفه­جويي به مقياس از لحاظ هزينه­اي به زيان خريدار است. مقدار به عواملي نظير كمّيت، تعداد، قابليت تقسيم، ثبات، قطعات يدكي، اندازه­ي بسته و... گفته مي‌شود.(رامسدن[8]، 2003)

تنوع؛ مشتريان نياز به آزادي انتخاب دارند. توانايي انتخاب غالباً به وسيله­ي توليد‌كنندگان كالا‌ها و خدمات و نيز بازاريابان ناديده گرفته مي‌شود. انتخاب، ‌حقّ مسلم مشتري و عامل ضروري در بازاريابي اثربخش است. بسياري از اشخاص در انتخاب­هايشان داراي محدوديت هستند. درك عميق­تر تنوع مي‌تواند باعث ايجاد ديدگاه وسيع­تر از مصرف‌كنندگان شود امّا انتخاب را نه تنها با ارائه تنوع محصولي، بلكه با تنوع قيمت، تنوع شيوه‌هاي پرداخت و تحويل، تنوع خدمات پس از فروش نيز مي‌توان در نظر گرفت. صرفه­جويي­هاي مقياس عرضه­كننده باعث عدم تنوع محصول مي‌شود و نكات منفي را براي عرضه­كننده به همراه دارد(بنت، 1997).

مزايا؛ مشتريان مزاياي محصول را مشاهده مي‌كنند و در صورتي كه آن را مطابق با انتظارات خود بدانند روابطشان را با ارائه كننده ادامه مي‌دهند. ماهيت اصلي و منسجم فرآيند منبع يابي به اين بستگي دارد كه مشتري تشخيص دهد منبع مورد نظر او بهترين مزايا را ارائه كرده است(بنت، 1997).

تئوريسين‌هاي بازار خدمات، مطالعات زيادي را در زمينه­ي تفاوت بين بازاريابي خدمات و بازاريابي محصولات انجام داده­اند. بخش عمده­اي از اين تلاش­ها صرف تأكيد بر مفهوم بازاريابي تركيبي و اينكه بازاريابي خدمات با بازاريابي كالاها متفاوت است مي­باشد. با نشان دادن اين نكته كه بازاريابي خدمات مستلزم تصميمات متفاوتي نسبت به كالاست اين انديشمندان توانستند بازاريابي خدمات را از بازاريابي كالاها متمايز سازند. در بازاريابي خدمات، سه مفهوم ديگر شامل پرسنل؛ دارائيهاي فيزيكي و رويه‌ها (فرآيندها) مشاهده مي‌كنيم(لاولاك و رايت[9]، 1999).

[1]. Doyle

[2] .Bennett

[3]. Value

[4]. Viability

[5]. Volume

[6]. Variety

[7]. Virtue

[8]. Ramsden

[9]. Lovelock & Wright

متن كامل پايان نامه طراحي الگوي بازاريابي آموزش­ عالي در ايران

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۳۲:۰۹ | مدير
،

پايان نامه هوش استراتژيك مديران و توسعه سازماني و رفتار كارآفرينانه در سازمان‌هاي دولتي

سازمان براي برنامه ريزي براي موفقيت‌هاي فعلي و آتي نياز دارد تا در مورد محيط كسب و كار خود( فعاليت‌ها، منابع، بازارها، مشتريان، محصولات، خدمات و هزينه‌ها) اطلاعات و دانش لازم را داشته باشد. اين دانش كه باعث مي‌شود سازمان موفقيت عملكردي داشته باشد، لازم است كه در سراسر سازمان انتشار يابد. يكي از چالش‌هاي اساسي مديران ارشد اين است كه چگونه تفكري را در مورد حال و آينده به منظور پيش بيني روند و مسيرها ايجاد كنند( كروگر، 2010).

در ادبيات مربوط به هوش استراتژيك آن را به عنوان جمع آوري، پردازش، تجزيه و تحليل و انتشار اطلاعات كه ارتباط زيادي با استراتژيك دارد توصيف مي‌كنند. بيشتر به طور خاص هوش استراتژيك را به برنامه ريزي نظامي، هوش امنيت ملي و به تصميم گيري‌هاي استراتژيك شركت‌هاي بزرگ مربوط مي‌دانند. هوش استراتژيك به عنوان يك مفهوم كه در ارتباط نزديك با كسب و كار، امنيت ملي و هوش نظامي، استراتژي كسب و كار، منابع استراتژيك، تجزيه و تحليل و مشاهده استراتژي‌هاي رقابتي، اتحاد و پيوستگي استراتژيك، مديريت استراتژيك، مشاوره استراتژيكي و توسعه يا برنامه ريزي استراتژيك مورد استفاده قرار مي‌گيرد (كوآسا، 2011).

 

 

متن كامل در لينك زير :

هوش استراتژيك را نبايد تنها به عنوان يك مشخصه نظامي، امنيت ملي و استراتژي شركت‌هاي بزرگ دانست، بلكه بايد هوش استراتژيك را به عنوان يكي از راه‌هاي مديريت دانش در نظر گرفت. هوش استراتژيك قادر به استفاده از مدل سازي، شبيه سازي، هنر، روايت‌ها( تجربه‌هاي كاري)، نشانه‌ها و علائم، رياضيات آماري و نمودارهاست زيرا اين راه‌هاي بيان شده براي آن است كه مسائل پيچيده و مشكل به شكلي ساده تر بيان شوند و هدف هوش استراتژيك نيز همين است ( همان).

از ديدگاه فرايندي، هوش استراتژيك مي‌تواند به عنوان بخشي از هوش رقابتي در نظر گرفته شود. همچنين به عنوان يك فرايند سيستماتيك و مستمر با هدف تسهيل كنندگي تصميم گيري استراتژيك، از طريق استفاده از هوش مورد نياز در زمان مناسب در فرم عملياتي است(جي.آي.اي[1] ،2004).

فيشر و بن سوآسان[2] (2007) اظهار داشتند كه هوش استراتژيك يك سيستم است كه داراي ابعادي است كه تصويري واضح تر در مورد آينده ايجاد مي‌كند اين ابعاد به طور خلاصه شامل پيش بيني، چشم انداز و انگيزه هستند( آقا و آتوا[3]، 2014).

دام و كيم[4] (2002) درباره هوش استراتژيك بيان مي‌دارند:

هوش استراتژيك را مي‌توان به عنوان اين كه " آنچه شركت نياز دارد از محيط كسب و كار خود بداند تا قادر به كسب بينش نسبت به فرايندهاي حاضر، پيش بيني، مديريت تغيير براي آينده، طراحي استراتژي مناسب كه بتواند ارزش كسب و كار براي مشتريان ايجاد كند و بهبود سود آوري در بازارهاي جاري و جديد باشد" تعريف كرده‌اند. آن‌ها معتقدند كه ارزش هوش استراتژيك از طريق بهبود قابليت‌هاي مديران و كاركنان در يادگيري درباره تغييرات بالقوه در محيط كسب و كار و صنعت كه مستلزم تجديد ديدگاه و تفكر در مورد فرايند كسب و كار است، قابل مشاهده است)دام و كيم، 2002).

افراد بايد اطلاعات جديد، ادراكات، آگاهي‌ها و بينش خود را هر جا و هر زمان كه سازمان به آن‌ها نياز داشته باشد در اختيار بگذارند. يكي از چالش‌هاي هوش استراتژيك افزايش بهره هوش براي تمام كاركنان و مديران سازمان است، جاي اين كه بپنداريم وظيفه جمع آوري و انتشار بينش و هوش تنها وظيفه قشر خاص و يا مديران اجرايي است( همان).

مارچند و هايكس [5](2007) درباره هوش استراتژيك بيان مي‌دارند:

اطلاعات، پايه و اساس هوش استراتژيك است و بدون اطلاعات درست، تصميم گيري براي كاركنان به منظور تصميم گيري براي دستيابي و حفظ رهبري بازار دشوار است. بنابراين كاملاً قابل درك است كه شركت‌هايي كه از فرايندهاي مؤثر هوش استراتژيك برخوردار هستند به طور معمول مي‌توانند يكي از آن مواردي باشند كه مي‌توانند از اطلاعات به منظور پيش بيني موفقيت، پاسخ گويي به نيازها و فرصت‌هاي آينده بهره ببرند. ضروري است كه مجريان بدانند، هوش استراتژيك نقش كليدي در دستيابي به مزيت رقابتي و موفقيت آينده دارد. آن‌ها معتقدند كه هوش استراتژيك، بايد اطلاعاتي را كه يك سازمان درباره محيط كسب و كار نياز دارد تا بتواند تغييرات را پيش بيني كند، طراحي استراتژي مناسب داشته باشد تا براي مشتريان ارزش ايجاد كند، ايجاد موقعيت رشد و سود براي سازمان در بازارهاي جديد در داخل و يا در تمام صنايع فراهم كند را ارائه دهد.

هوش استراتژيك به معني ايجاد بالاترين سطوح مديريت اطلاعات درمورد محيط رقابتي، اقتصاد و محيط سياسي كه سازمان‌ها مي‌توانند در آن به طورصحيح عمل كنند، و مي‌توانند از تصميم‌هاي استراتژيك حمايت كنند، بيان شده است( همان).

شش فعاليت عمده براي فرايند هوش استراتژيك تعيين شده است كه هر يك از فعاليت‌ها، از طريق تغيير شكل مترقي اطلاعات به هوش، ارزشي براي هوش و سازمان ايجاد مي‌كنند. فعاليت‌هايي كه فرايند هوش استراتژيك را دربر مي‌گيرند شامل( كروگر، 2010):

 1. ادارك و احساس؛ شامل دانستن، شناخت و شناسايي شاخص‌هاي مناسب براي تغيير است ( شاخص‌هاي داخلي و يا خارجي براي شركت).
 2. جمع آوري؛ تمركز بر راه‌هاي جمع آوري داده‌هاي مرتبط و معني دار دارد.
 3. سازماندهي؛ شامل ساختاردهي داده‌ها به فرمت‌هاي مناسب به عنوان منابع اطلاعاتي است.
 4. پردازش؛ بر تجزيه و تحليل اطلاعات با روش‌هاي مناسب و ابزارها تمركز دارد.
 5. ارتباطات؛ شامل بسته بندي و ساده سازي دسترسي به اطلاعات براي كاربران است.
 6. بهره بردن از متمركز سازي، در استفاده از اطلاعات در تصميم گيري، برنامه ريزي عملكردي و پياده سازي.

ليبوويتس معتقد است كه هوش استراتژيك، ايجاد ارزش افزوده براي دانش و اطلاعات براي استفاده در تصميم گيري‌هاي استراتژيك سازمان ايجاد مي‌كند؛ هوش استراتژيك يك برنامه رايج در توسعه(همان):

 1. طرح‌هاي استراتژي( 5-3 سال)
 2. برنامه‌هاي سرمايه گذاري
 3. ارزيابي ريسك سياسي
 4. برنامه‌هاي ادغام و اكتساب، سرمايه گذاري مشترك و طرح‌ها و سياست‌هاي اتحاد شركت‌ها
 5. پژوهش‌هاي بلند مدت و نوآوري

مونتگومري و وينبرگ[6](1998) هوش استراتژيك را به عنوان سيستمي كه تمركزش بر انتخاب، جمع آوري و تجزيه و تحليل اطلاعات كه براي تصميم گيري استراتژيك مورد نياز است، تعريف كرده‌اند. آن‌ها هوش استراتژيك را به عنوان افزايش چرخه اطلاعاتي ودانش، هنگامي كه در برنامه ريزي استراتژيك، توسط مديريت مورد استفاده قرار مي‌گيرند و مي‌توانند به نوآوري و مزيت سازماني منجر شود، بيان كرده‌اند.

هوش استراتژيك يك ابزار مهم در اطلاع رساني و حمايت از فعاليت‌هاي مديريت استراتژيك در مراحل مختلف توسعه استراتژي است. از ديدگاه فرايندي هوش استراتژيك را به عنوان يك فرايند سيستماتيك و مستمر با هدف تسهيل كنندگي تصميم گيري استراتژيك، از طريق استفاده از هوش مورد نياز در زمان مناسب در فرم عملياتي است. فعاليت‌هاي هوش استراتژيك به طور مستقيم بر حمايت از تصميم گيري‌هاي استراتژيك، با نظارت بر ابعاد با اهميت استراتژيك تمركز دارد. افق زماني هوش استراتژيك گسترده است و بر همه رويدادهاي مهم گذشته، حال و آينده تمركز دارد. به طور معمول، در سطح تجزيه و تحليل استراتژيك، بيشتر به ارتباطات هوشي و كمتر به مقدار اطلاعات نياز است. به طور نمونه مفادي كه هوش استراتژيك به آن نياز دارد شامل(جي.آي.اي، 2004):

 • مؤثر بودن تجزيه و تحليل و نوع تجزيه و تحليل: چگونه يك پديده مشخص بر روي كسب و كار شركت تأثير مي‌گذارد.
 • تجزيه و تحليل كسب و كار: چه نيروهايي محرك اصلي مؤثر بر محيط كسب و كار هستند.
 • ديدگاهي با محدوده وسيع از توسعه و پيشرفت عرصه منازعه.
 • آناليز عميق از رقبا و مشتريان كليدي.
 • داشتن ديدگاهي وسيع و دقيق به محيط كسب و كار.
 • بررسي موضوعات كلان و تجزيه و تحليل آن‌ها و بررسي تأثير اين موضوعات.
 • تجزيه و تحليل موضوعات استراتژيك بحراني و مهم.

شش نقش پايه براي هوش استراتژيك در تصميم گيري‌هاي استراتژيك بيان شده است( همان):

 1. توصيف محيط رقابتي:

تجزيه و تحليل مفاهيم و اطلاعات بايد در عرصه رقابتي فعلي كه شركت در آن به فعاليت‌هاي عملياتي مي‌پردازد انجام شود. ارزيابي اطلاعاتي بايد از نيروها و عواملي كه محيط رقابتي شركت را تشكيل مي‌دهند ساخته شده باشد.

 1. پيش بيني آينده محيط رقابتي:

بخش هوش و اطلاعات بايد قادر به پيش بيني‌هاي مربوط به محيط رقابتي كه شركت تمايل دارد، خود را در آينده در آن محيط ببيند، باشد. موضوع آينده درباره تغيير است كه بعضي از آن‌ها قابل پيش بيني و بعضي غير قابل پيش بيني هستند. طرح ريزي بايد به عنوان ابزاري براي حمايت از برنامه ريزي استراتژيك از طريق ظهور رقابت تكنولوژي و دانش نيازهاي مشتري از قبل به منظور تدوين پيش بيني كه مي‌تواند شروعي براي تغيير اوليه باشد، تعريف شود. در متون بسيار زياد، به صراحت بيان شده است كه هوش استراتژيك يك پيش نياز مهم براي تغيير است.

 1. به چالش كشيدن مفروضات اساسي- پرسيدن سؤال‌هاي درست و به جا:

يكي از نقش‌هاي بسيار مهم براي هوش شناسايي و به چالش كشيدن مفروضات اساسي توسط مديران است. شامل مفروضات اقتصادي، سياسي، تكنولوژي‌هاي مربوطه و همچنين بازار و مشتريان مربوطه است كه ممكن است بر تفكر استراتژيك تأثير بگذارند.

 1. شناسايي و ارزيابي نقاط ضعف شركت در برابر فرصت‌ها و تهديدات بازار:

هوش را مي‌توان براي شناسايي و ارزيابي نقاط ضعف و آسيب پذيري خود شركت مورد استفاده قرار داد.

 1. از هوش به منظور اجرا كردن و وفق دادن استراتژي با محيط‌هاي رقابتي درحال تغيير استفاده مي‌شود:

هوش خوب براي پي بردن به نحوه پاسخ رقبا و وفق پيدا كردن با اجراي اوليه استراتژي بسيار با ارزش است.

 1. تصميم گيري به هنگامي كه استراتژي به مدت طولاني پايدار نيست:

زماني كه يك استراتژي موفق بعد از اجراي فاز اوليه هنوز باقي مي‌ماند، ضروري است كه يك برنامه جمع آوري و گزارش دهي پيشرفت براي نظارت بر فعاليت رقبا ايجاد گردد.

در طي ساليان اخير، هوش تجاري[7]، هوش رقابتي[8] و مديريت دانش[9] براي تشكيل و توسعه هوش استراتژيك مشاركت داشته‌اند. سازمان‌ها به اجراي اين عوامل براي رشد هوش استراتژيك جهت بهبود تصميم گيري نيازمندند. با انجام آن، هوش سازمان بالا رفته و قابليت نگهداري حافظه بنگاهي سازمان بهبود و تقويت خواهد شد( همان).

 1. GIA( The Global Intelligence Alliance)
 2. Fisher and Bensoussan

3.Agha and Atwa

 1. Tham and Kim
 2. Marchand and Hykes
 3. Montgomery and Weinberg
 4. Business Intelligence(BI)
 5. Competitive Intelligence(CI)
 6. Knowledge Management(KM)

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۲۹:۲۷ | مدير
،

پايان نامه نقش مشاركت مديريت و قابليت­هاي بازاريابي بر مزيت رقابتي (مطالعه موردي: بانك رفاه كارگران)

قابليت­هاي بازاريابي و عملكرد

آثاهن گيما[1] جهت عملياتي سازي قابليت­هاي بازاريابي، فرآيندهاي متعددي را تعريف كردند كه هركدام      مي­تواند به وسيله سازمان، جهت رسيدن به مشتريان هدف و ايجاد ارزش افزوده براي كالاها و خدمات به كار گرفته شود(آثاهن گيما، 1993). اولين فرآيند، خدمت دهي به مشتريان است، به گونه­اي كه بتواند نيازهاي خريدار و مصرف كننده را برآورد كند. بسياري از محققان بازاريابي معتقدند كه خدمت­دهي به مشتريان به  گونه­اي شاخص مي­تواند منجر به مزيت رقابتي شود. دومين فرآيند، اثربخشي فعاليت­هاي پيشبرد در رسيدن به رشد سهم بازار و فروش است. از اين فعاليت­ها براي برقراري ارتباط با بازارهاي هدف استفاده مي­شود. سومين فرآيند، داشتن شبكه توزيع قوي است به گونه­اي كه بتواند با توزيع كنندگان ارتباطي كارآ و مؤثر برقرار كند. چهارمين فرآيند، برقراري ارتباط با مشتري است. از اين فرآيند براي شناخت نظرات مشتري و مشاركت با او استفاده مي­شود. پنجمين فرآيند، استفاده از تحقيقات بازاريابي براي شناختن نيازهاي نيازهاي آشكار و پنهان مشتريان و بررسي كالاها و خدمات ارائه شده به وسيله رقباست. آخرين فرآيند، توانايي سازمان در ايجاد محصولي متمايز از نظر كيفيت، قيمت، تصوير، خدمات و ... است. هر يك از اين متغيرها ارتباط مثبتي با عملكرد سازمان بخصوص در زمينه نوآوري، كارآفريني، ايجاد مزيت رقابتي و افزايش فروش و سهم بازار دارد(ويراواردينا[2]، 2003).

اورتگا و ويلورد در سال 2008 پيشنهاد مي­كنند كه قابليت­هاي بازاريابي تاثير بيشتري بر عملكرد شركت­هايي دارند كه سرمايه­گذاري بهتري را بر دارايي­هايي كه براي نوآوري در محيط پوياي تجاري بكار مي­برند، دارند. مقالات مديريت استراتژيك چنين بيان مي­كنند كه قابليت­هاي بازاريابي اثرات متنوعي بر عملكردي دارند كه وابسته به شيوه­هايي است كه شركت­ها مي­تواند خودشان را با محيط همتراز كنند. شركت­ها با بازارگرايي كارا متمايز مي­شوند. شركت­هاي نوآور منابع با اهميت را به فعاليت­هاي بازاريابي خود اختصاص مي­دهند در حالي كه شركت­هاي مدافع تمركز بيشتري بر كاهش هزينه­ها نسبت به توسعه توانايي­هاي بازاريابي دارند(سانگ، 2007: 19).

 

2-2-1-3) ابعاد قابليت­هاي بازاريابي

2-2-2-3-1) كانال­هاي توزيع

يك كانال توزيع مجموعه­اي از مؤسسات وابسته به يكديگر است، مؤسساتي كه مسئوليت تحويل كالا، خدمات به دست مصرف كننده يا استفاده كننده صنعتي بر عهده ايشان واگذار شده است(كاتلر، 1377: 487).

صاحب نظري كانال هاي توزيع را اين گونه تعريف مي­كند: شبكه اي از مراكز و مؤسسات سازمان يافته كه بطور جمعي تمام فعاليت­هايي را كه براي ارتباط توليد كنندگان با استفاده كننده و بالعكس به منظور دستيابي به اهداف بازاريابي لازم را انجام مي­دهند(كوشينك، 1995: 158)

وظايف كانال­هاي توزيع:

كانال­هاي توزيع وظيفه انتقال كالا از توليد كنندگان به مصرف كنندگان را بر عهده دارند. اعضاي كانال توزيع انجام وظايف اصلي زير را بر عهده دارند:

اطلاعات: جمع آوري و توزيع اخبار و اطلاعات تحقيقات بازاريابي درباره بازيگران و نيروهاي موجود در محيط بازاريابي كه براي برنامه­ريزي و مساعدت به امر مبادله مورد نياز است.

تبليغات: تهيه و پخش و نشر اطلاعات ترغيب كننده درباره كالا

تماس: جستجو و برقراري ارتباط با خريداران بالقوه

انطباق: شكل دادن و جور كردن كالا با خريدار

توزيع فيزيكي: حمل و نقل و انبار كردن كالا

تأمين مالي: تأمين وجوه و استفاده از آن براي تأمين هزينه هاي مالي

مخاطره پذيري: قبول مخاطرات مربوط به انجام كار توزيع.

واسطه­هاي بازاريابي

تمام افراد و سازمان­هايي كه در رسيدن كالاها و خدمات از توليد كننده به مصرف كنندگان نقش دارند واسطه بازاريابي ناميده مي­شوند كه شامل انواع زير است:

واسطه: يك واژه قديمي كه هنوز استفاده مي­شود و شامل هر فردي كه بين توليد كننده و مصرف كننده قرار دارد، مي­شود.

عامل­ها و دلال­ها: عوامل و دلال­ها واسطه­هايي هستندكه صاحب كالا نمي­شوند و تفاوت آن­ها در اين است كه عامل بصورت بلندمدت با توليد كنندگان رابطه دارند و دلال­ها بصورت كوتاه مدت.

عمده فروشان: واسطه­هايي كه كالا را از توليد كنندگان خريداري كرده و آنرا به ديگر عمده فروشان، خرده فروشان و يا مصرف كنندگان سازماني مي­فروشند.

خرده فروشان: خرده فروشان آخرين حلقه بسياري از كانال­هاي بازاريابي هستند كه بطور مستقيم با مشتريان نهايي ارتباط دارند. فروشگاه­هاي خرده فروشي واضح ترين مثال هستند.

توزيع كننده: واژه اي كلي است كه شامل انواع گوناگوني از واسطه­هاست كه وظايف گوناگوني مانند مديريت موجودي، فروش شخصي و امور مالي را انجام مي­دهند. اين واژه­ها بيشتر در بازارهاي سازماني مطرح است.

دلال خرده فروش: واژه اي ديگر است كه مي­تواند براي هر واسطه استفاده شود. اگر چه بعضي افراد را افرادي مي­دانند كه فقط به مشتريان نهايي مي­فروشند و نه به ديگر واسطه­ها.

واسطه­هاي ارزش ايجاد كننده: واسطه­هايي كه كالا را از توليد خريده و يا تغيير يا اصلاحاتي در كالا ارزش افزوده ايجاد كرده و به مشتريان نهايي مي­فروشند.

تاجر: واسطه­هايي كه مالك كالا مي­شوند و آنرا به ديگران عرضه مي­كنند(كاتلر، 1994: 533).

 

طراحي كانال هاي توزيع

كانال توزيع دلخواه شركت كانالي است كه هم نيازهاي مشتريان را رفع كند و هم قدرت رقابت داشته باشد. تصميمات مهم در طراحي كانال­هاي توزيع در شكل زير نشان داده شده است:

ترسيم نقش توزيع درآميخته بازاريابي
تعيين تعداد واسطه­هاي توزيع
گزينش اعضاي كانال­هاي مشخص
انتخاب نوع كانال توزيع

 

 

 

شكل2-1) طراحي كانال توزيع

مراحل طراحي كانال­هاي توزيع

شامل سه مرحله است:

1) عوامل شناسايي كانال­هاي مختل، مهمترين عوامل شناسايي كانال­هاي مختلف:

الف: پوشش و قدرت توزيع، يعني تعداد واسطه­هايي كه محصول توليد كننده را در يك ناحيه تجاري بازاريابي مي­كنند.

ب: دسترسي به استفاده كننده نهايي: با توجه به دسترسي به استفاده كنندگان نهايي بايد واسطه­ها مشخص كرد.

ج: فعاليت­ها و وظايف متداول: توجه به فعاليت كانال رقبا براي محصولات يا خدمات مشابه در شناسايي انواع واسطه­ها مؤثر خواهد بود.

د: وظايف، فعاليت­هاي لازم: توليد كننده بايد به شناسايي وظايفي مانند ذخيره كردن، حمل و نقل و تماس با مشتري نيز بپردازد.

2) ارزيابي و گزينش كانال­ها: ارزيابي كانال­هاي مختلف شامل تحليل درآمد و هزينه، طول زمان لازم براي پرورش كانال، ملاحظات كنترلي محدوديت­هاي قانوني در دسترس بودن كانال و گزينش كانال است.

3) گزينش اعضاي كانال: گزينش واسطه­ها يك فرايند برابرسازي و مقايسه­اي است. توليد كننده و آن­ها واسطه­هاي خاص را كه بتوانند وظايف لازم را به درستي انجام دهند شناسايي كند و آن­ها را متقاعد سازد كه ارتباطشان به نفع هر دو خواهد بود(روستا و ديگران، 1375: 292).

[1]Atuahene-Gima, K

[2] Weerawardena, J.

براي دانلود متن كامل روي لينك زير كليك كنيد :

پايان نامه نقش مشاركت مديريت و قابليت­هاي بازاريابي بر مزيت رقابتي (مطالعه موردي: بانك رفاه كارگران)

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۲۶:۴۶ | مدير
،

پايان نامه تدوين استراتژي بهينه بازاريابي در بازارهاي الكترونيكي(مورد مطالعه : بازار هاي الكترونيكي كشور)

پايان گرفتن جنگ سرد در دهه 1990 به آزاد شدن منابع و فزوني گرفتن نياز به محصولات سرمايه اي براي ايجاد زير ساخت هاي مناسب اقتصادي انجاميد. در اين دوران اروپاي غربي به ايجاد بازاري مشترك و اروپاي شرقي به صورت بازاري آماده براي محصولات غربي درآمد. از سوي ديگر بدهي هاي خارجي بسياري از كشورها را فلج كرد. اين كشورها با وجود نيازمندي فراوان، با مشكل قدرت خريد روبرو شدند، ازاين رو كشورهاي پيشرفته براي كسب بازار به رقابت پرداختند. در اين زمان استفاده از شيوه ها و فنون بازاريابي مورد توجه قرار گرفت. بررسي ها نشان داده كه ناموفق بودن شركت ها ناشي از ناتواني دربهره گيري از فنون بازاريابي است. اين شركت ها تحولات بازار و تغييرات الگوي مصرف را ناديده گرفتند و كسب سود بيشتر را به رضايت مشتري ترجيح دادند. اما موفقيت شركت هاي تري ام و مك دونالدز كه از توجه دقيق به نياز مشتري، بازار و انگيزه كاركنان در راستاي افزودن بركيفيت محصولاتشان سرچشمه مي گرفت، سبب شد تا تدوين استراتژي كاراي بازاريابي دراولويت قرار گيرد و اغلب شركت هاي كوچك و بزرگ رفته رفته از تفاوت بين فروش وبازاريابي آگاه شوند. براي سازمان هاي غير تجاري، مانند موزه ها، دانشگاه ها، مراكز ديني ونهادهاي دولتي، بازاريابي به منزله ي روش و وسيله اي براي ارتباط با مردم است.(Hart,2004)

به نظر فيليپ كاتلر، بازاريابي عبارت است از: "فعاليتي انساني در جهت ارضاي نيازها وخواسته ها از طريق فرايند مبادله".

منشأ و ركن اساسي نظام بازاريابي، نياز وخواسته هاي انسان است. محصول زاييده نياز بشر است، هر چيزي كه خدمتي ارائه دهد يا نيازي را برآورده سازد، مي توان محصول قلمداد كرد كه شامل افراد، مكان ها، سازمان ها، خدمات وعقايد است. به عبارت ديگرمحصول عبارت است از چيزي كه قادر به ارضاي يك خواسته باشد. نياز بيان كننده ي حالت محروميت احساس شده در فرد است. محصولات به هر اندازه كه خواسته هاي فرد را برآورده كنند داراي ارزشند(Glaser,2002).

مديريت بازاريابي عبارت است از "تجزيه و تحليل، طرح ريزي، اجرا و كنترل برنامه هاي تعيين شده براي فراهم آوردن مبادلات مطلوب با بازار هاي مورد نظر به منظور دستيابي به هدف هاي سازمان". تاكيد مديريت بازاريابي بيشتر بر تعيين محصولات سازمان بر مبناي نياز ها و خواسته هاي بازار مورد نظر و نيز استفاده از قيمت گذاري، ارتباطات و توزيع موثر جهت آگاهي دادن، ايجاد محرك و ارائه خدمت به بازار  (Jeffrey,2005).

متن كامل در سايت :

پايان نامه تدوين استراتژي بهينه بازاريابي در بازارهاي الكترونيكي(مورد مطالعه : بازار هاي الكترونيكي كشور)

2-3-  تاريخچه بازاريابي

در بازاريابي عصر اول (بازاريابي) تأكيد بر محصول است. مشتري به كالا نياز دارد اما كالا كمتر در دسترس اوست. كافي است اين كالا در دسترس مشتري باشد. قطعاً مشتري خواهان اين كالا است. نمونه آن در صنعت اتومبيل‌سازي كشور بود. مردم حاضر بودند پول بپردازند، مدتها در صف انتظار باشند، و هر اتومبيلي را خريداري كنند. اگر مشتري مي‌گفت رنگ ديگرياز اتومبيل را به وي تحويل دهند، شنيده مي‌شد اگر نمي‌خواهي، نفر بعدي. مشتري ناگزير از اطاعت بود. چون گزينه ديگري پيش رو نداشت (Khalifa,2001).

بازاريابي عصردوم به مرور، جناب مشتري بر اريكه قدرت نشست. تكنولوژي سبب شده بود تا به سرعت كالايي توليد شود. با افزايش رقابتها، مشتري مي‌توانست آنچه را اراده مي‌كند، خريداري كند. حالا صاحبان كالا بايد به ذهن مشتري و سليقه‌هاي مشتري پي مي‌بردند تا بتوانند كالايشان را به فروش برسانند. مشتري اينك آغاز و انجام فعاليتها است. (Lazonder,2000)

بازاريابي عصرسوم فراتر از نيازهاي آدمي را تحت پوشش قرار مي‌دهد. اين نوع بازاريابي آنچنان كه كاتلر مي‌گويد به فراتر از شخص و نيازهاي وي مي‌انديشد. پارامتر اصلي اين نوع بازاريابي نيز به آگاهي مشتري وابسته است، نيازهاي معنوي در اولويت قرار مي‌گيرند، و آرا و افكارعمومي فراتر از قانون دولتها عمل مي‌كند. بازاريابان فراتر از خودسنجي، خود را با ديگران يعني رقبا و همكاران خود مي‌سنجند. ديروز چه رتبه‌اي داشتند و امروز چه رتبه‌اي كسب كرده‌اند نيك و منصفانه به خود مي‌نگرند تا چه حد پيشرفت داشته‌اند و يا رقبا و همكاران چگونه توانسته‌اند سهمي بيشتر از بازار را نصيب خود سازند .(Hamill,1997)

ادامهـ مطلبـ
| ۷ آبان ۱۳۹۷ | ۰۳:۲۴:۰۴ | مدير
،

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 0

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان